آخرین خبرها
خانه / صفحه اول / به مناسبت 14 ژوئن، روز جهانی اهدای خون

به مناسبت 14 ژوئن، روز جهانی اهدای خون

خوشبختانه در سالهای اخیر، بسیاری از افراد، از منافع برنامه غذایی گیاه خواری آگاهند. این برنامه، به طور مشخص بر کاهش کلسترول، دیابت نوع دو، بیماری های قلبی عروقی و سرطان موثر است و علاوه بر اینها، با کاهش تولید کربن و حفظ جان هزاران حیوان بی گناه، از محیط زیست حفاظت می کند.

سرطان، به عنوان سومین عامل مرگ و میر در ایران، سالانه قریب به 70 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان گزارش شده و بیش از 40 هزار نفر، در اثر ابتلا به انواع این بیماری سخت درمان فوت می کنند.

هزینه های بالای درمان شیمیایی این بیماری، فشار زیادی به خانواده ها و کل جامعه و نظام سلامت کشور تحمیل کرده و انسانهای زیادی را از مسیر طبیعی زندگی منحرف می کند. مطالعات متعدد نشان داده است که سَبک و کیفیت زندگی، عامل بسیار مهمی در بروز سرطان است و یکی از فاکتورهای مهم در سبک زندگی، برنامه غذایی است.

مطالعات متعددی، تاثیر انواع برنامه های غذایی بر ابتلا به سرطان را نشان داده است.

در یکی از مهم ترین پژوهش ها، مشخص شده که خون افرادی که از برنامه غذایی گیاه خواری پیروی می کنند، 8 برابر در کشتن سلولهای سرطانی موثر تر است.

دانشمندان طی آزمایش های متعدد، خون افراد با برنامه های غذایی مختلف را گرفته و بر روی سلولهای سرطانی ریخته اند تا میزان اثرگذاری هر گروه بر سرکوب رشد سلولهای سرطانی را مطالعه کنند. در این تحقیقات مشخص شده است که خون گیاه خواران 8 برابر سایر گروه ها، بر توقف رشد سلولهای سرطانی موثر است.

همچنین مطالعات دیگری در مورد سرطان پستان، قدرت برنامه گیاه خواری را تنها پس از دو هفته از شروع تغییر رژیم غذایی، نشان داده است. در این آزمایش، از زنان مبتلا به سرطان پستان خواسته شده تا 14 روز، برنامه غذایی گیاه خواری را به همراه ورزش ملایم(30 الی 60 دقیقه پیاده روی ملایم) را دنبال کنند. پیش از شروع برنامه و در پایان دو هفته خون این گروه آزمایش شده و مشخص شده که در این مدت کم، توان دفاعی بدن نسبت به سلولهای سرطانی به طور چشمگیری افزایش یافته است.

سپس برای مشخص کردن میزان تاثیر ورزش و برنامه غذایی به طور جداگانه، پژوهش دیگری انجام شده که نتایج آن نشان می دهد هرچند ورزش، در کاهش رشد سلولهای سرطانی موثر است، اما برنامه غذایی گیاه خواری به تنهایی، دو برابر در کشتن سلولهای سرطانی موثرتر است.

سلامت خون و سیستم ایمنی بدن، با تغییر سبک زندگی به برنامه گیاه خواری، یکی از مهم ترین مزایای گیاه خواری است و گیاه خواران نیز می توانند مانند سایر افراد، خون سالم خود را اهدا کنند.

همه ما به عنوان اعضای خانواده گیاه خواران ایران، می توانیم با اهدای خون سالم خود، سلامتی و آرامش را برای سایر هموطنان تامین کنیم.

شرایط عمومی اهدای خون:

حداقل سن 18 سال تمام و حداکثر سن 60 سال(اهداکنندگان مستمر تا 65 سال)

حداقل وزن 50 کیلوگرم

فواصل اهدای خون، هر 8 هفته یکبار به شرط آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال از 4 بار تجاوز ننماید.

همراه داشتن اصل کارت شناسایی

احتیاط: افرادی که حجامت می کنند تا شش ماه نمی توانند جهت اهدا خون مراجعه کنند.

 

  • برای مطالعه شرایط اهدای خون، می توانید به وب سایت اداره کل منطقه ای آموزشی انتقال خون استان تهران مراجعه نمایید.

 

حتما ببینید

عدس

عدس(Lentil) عدس یکی از قدیمی ترین حبوباتی است که توسط انسان کاشته شده و مصرف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

73 − = 65