سرخط خبرها
خانه / صفحه اول / یک خبر خوب برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲

یک خبر خوب برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲

برنامه غذایی گیاهخواری، دو برابر سایر برنامه های غذایی، در کنترل قند خون و کاهش وزن موثر است.

دیابت، یک بیماری شایع است که ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان، به آن مبتلا هستند. رشد و پیر شدن جمعیت، سبک زندگی بدون تحرک، برنامه غذایی ناسالم و چاقی مزمن، این رقم را تا سال ۲۰۲۵ به دو برابر افزایش خواهد داد.

در دیابت نوع ۲ که در همه سنین به خصوص میانسالان و سالمندان بروز می کند، بدن قادر به استفاده موثر از انسولین نبوده و در نتیجه متابولیسم آن کاهش می یابد. کاهش متابولیسم، یکی از مشکلات افراد مبتلا به سندرم متابولیک و دیابت نوع ۲ است که از طریق برنامه غذایی گیاهخواری قابل کنترل و با خام گیاهخواری قابل رفع است.

یافته های جدید کالج تغذیه آمریکا(Journal of the American College of Nutrition)، نشان داده که افراد با برنامه غذایی گیاهخواری علاوه اینکه بهتر از سایر برنامه های غذایی وزن کم می کنند، چربی اضافه عضلانی کمتری دارد و متابولیسم بدنشان نیز افزایش می یابد.

سرپرست این پژوهش، دکتر هانا کالوا می گوید خارج شدن چربی اضافه از سلولهای عضلانی در برنامه گیاهخواری، به انسولین کمک می کند تا قند را به انرژی تبدیل کند.

پژوهشگران در این مطالعه شش ماهه، تاثیر برنامه غذایی دیابتی معمولی و برنامه غذایی گیاهخواری را در ۷۴ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ بررسی کرده اند.

برنامه غذایی دیابتی معمولی براساس دستورالعمل سازمان مطالعات دیابت اروپا(EASD) تنظیم شده است و برنامه غذایی گیاهخواری تجویز شده نیز از ۶۰% کربوهیدرات، ۱۵% پروتئین و ۲۵% چربی تشکیل شده و شامل غلات، حبوبات، سبزیجات، میوه ها و مغزها بود. هر دو برنامه نیز با ۵۰۰ کیلوکالری در روز برای هر فرد محدود شده بودند.

از شرکت کنندگان در این تحقیق خواسته شد تا در سه ماهه اول، تغییری در برنامه فیزیکی خود ندهند اما پس از گذشت سه ماه، ورزش ایروبیک به برنامه آنها اضافه شد. در هر دو مرحله نیز میزان تغییر در تراکم چربی بدنی آنها از طریق اسکن MRI اندازه گیری شد.

پس از شش ماه مشخص شد که افرادی که از برنامه غذایی گیاهخواری پیروی کرده اند، نزدیک به دو برابر افرادی با رژیم غذایی دیابتی معمولی، وزن کم کرده و چربی عضلانی کمتری دارند. کاهش وزن گیاهخواران ۶٫۲ کیلوگرم و کاهش وزن افراد با برنامه دیابتی معمولی تنها ۳٫۲ کیلوگرم بود.

همچنین با استفاده از تصویربرداری مغناطیسی از قسمت ران پای این افراد، میزان اثرگذاری هر دو برنامه غذایی روی چربی زیرجلدی و عضلانی(چربی که زیر پوست و در سطح یا بین بافت عضلات قرار می گیرد) اندازه گیری شد.

نتایج این تحقیق نشان داد که:

  • چربی عضلانی در برنامه گیاهخواری نسبت به برنامه دیابتی معمولی، کاهش بیشتری داشت.
  • هر دو برنامه غذایی، اثر یکسانی بر چربی زیرجلدی داشت.

کاهش چربی عضلانی در برنامه گیاهخواری در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲، می تواند در متابولیسم گلوکز اثرگذار باشد، در این برنامه، با خروج چربی از عضلات، انسولین می تواند نقش اصلی خود را در آزادسازی انرژی قند در بافت عضلانی ایفا کرده و متابولیسم بدن را به حالت نرمال برساند لذا این برنامه غذایی می تواند در کاهش وزن مبتلایان به دیابت به خصوص سالمندان دارای اضافه وزن موثر باشد.

دکتر هانا کالوا، سرپرست این پژوهش می گوید:

در تحقیقات گذشته، نقش برنامه صحیح و اصولی گیاهخواری در کاهش وزن به اثبات رسیده بود و ما در این تحقیق دریافتیم که این روش می تواند ضمن کاهش چربی عضلانی، متابولیسم بدن را افزایش دهد و به بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ و سندرم متابولیک کمک کند تا زندگی سالم تری را تجربه کنند.

 

ترجمه و گردآوری: انجمن تغذیه طبیعی

همچنین ببینید

افتتاح جلسات تغذیه طبیعی در سال ۱۳۹۷

دوستان و بهبودیافتگان عزیز با عنایت و لطف پروردگار، جلسات تغذیه طبیعی در سال ۹۷ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *