سرخط خبرها
خانه / تجربیات خام گیاهخواران / درمان دیابت و بازگشت به زندگی

درمان دیابت و بازگشت به زندگی

لطفاً خودتان را معرفی کنید؟

بتول نوروزی هستم متولد ۱۳۳۹ و دارای ۴ فرزند هستم.

 

لطفاً از بیماری‌ها و سبک تغذیه قبل از آشنایی با خام‌گیاه‌خواری توضیح دهید؟

من همیشه در تغذیه مراعات می‌کردم و از بچگی بیمارهای مختلفی می‌گرفتم. قبل از آشنایی با خام‌گیاه‌خواری به بیماری‌های مختلفی دچار بودم مثلاً :

کمردرد، فشارخون، دیابت، که چهار سال و نیم به دیابت مبتلا بودم و نمی‌دانستم چون یک مادر بیمار داشتیم و تمام مدت از ایشان مراقب می‌کردیم و از خودم غافل شده بودم، تا اینکه کم‌بینا شدم و بعد که به دکتر مراجعه کردم گفت شبکیه چشمم از بین رفته که بایستی لیزر و تزریق کنیم که دچار نابینایی نشوید و بهبودی حاصل نمی‌شود، بلکه تنها از نابینایی جلوگیری می شود.

روزی ۳ متفورمین ۱۰۰۰ و زیگلازید ۸۰ قرص فشارخون و آنقدر تعداد قرصهام زیاد بود که نمی‌دانستم کدام را چه زمانی بخورم و فشارخونم ۱۸ و ۱۹ روی ۱۰ که باعث می‌شد مویرگ‌های چشمم آسیب ببیند

شیوه تغذیه: بیشتر آب‌پز و گیاهی مصرف می‌کردم و سرخ‌کردنی و گوشت هم زیاد استفاده نمی‌کردم و بیشتر میوه و سبزی‌ها استفاده می‌کردم. اما نان خیلی استفاده می‌کردم که باعث افزایش قند خونم می‌شد. لبنیات هم زیاد مصرف نمی‌کردم چون طب‌های سنتی علاقه داشتم و زیاد مراعات می‌کردم (در طب سنتی به پرهیز از لبنیات صنعتی و در عوض، استفاده از لبنیات سنتی توصیه میشد که پیدا کردن لبنیات با کیفیت خوب نیز آسان نبود.)

photo_2016-06-13_16-14-55 photo_2016-06-13_16-14-31

چطور با خام‌گیاه‌خواری آشنا شدید ؟

یک روز برای ورزش رفتم میدان هفده نارمک و خیلی هم ناراحت بودم. چشم‌هایم به‌درستی نمی‌دید و قبل رسیدنم به پارک زمین خوردم و یک سمت بدنم کبود شده بود و نشسته بودم و خیلی ناراحت بودم و گریه می‌کردم به خاطر بیماری‌ها و ناتوانی‌هایی که داشتم از خودم خسته شدم بودم و می‌گفتم تا کِی باید این داروها را مصرف کنم؟! از خودم سیرشده بودم. به خود می گفتم وقتی بیماری من از سرطان بدتر است پس چه بهتر که زودتر بمیرم! تا اینکه خانم ولیخانی مرا از دور دیدند و پرسیدند چه شده؟ ناراحت چه هستید؟ و من نیز بیماری‌هایم توضیح دادم و ایشان گفتند یک جا هست برای درمان بیماری‌هایتان معرفی کنم، آیا می‌آیید؟ من هم گفتم بله حتماً سفره خداوند است شما بانی شدید و پهن کردید من هم می آیم استفاده ببرم.

سپس گفتند یک انجمن و جلساتی هست در سرای محله فدک جهت آشنایی با تغذیه طبیعی و خام‌گیاه‌خواری.

خلاصه خام گیاهخواری من از همان جا شروع شد و تاکنون هفت ماه و بیست‌ وهشت روز است که خام‌گیاه‌خوار مطلق هستم بدون هیچ پخته‌خواری و ناخنکی!

قند خون من پیش از خام گیاهخواری ۳۰۰ بود که تنها یک ماه پس از خام گیاهخواری کاهش یافت و به ۱۸۰ رسید که موجب تعجب پزشکان نیز شد. شکر خدا اکنون دیگر قند خونم خوب شده (یعنی بالاتر از ۱۰۰ نمی‌رود) و نیز‌ فشار خونم طبیعی است و حتی یک عدد قرص هم استفاده نمی‌کنم. از آقای نادری بابت زحماتی که برای آشنا کردن مردم با این شیوه ی تغذیه و سبک زندگی می کشند، سپاسگزارم.

 

در این مدت برون‌ریزی داشتید و نشانه‌هایی احساس کردید ؟

خیلی عالی بود و هیچ فشاری احساس نکردم و احساس سبکی دارم. فقط در این اواخر کمی سرماخوردگی، گرفتگی رگهای پا و درد در انگشت دستم دارم ولی خیلی شاکرم. میدانم و امیدوارم که این یک دوره‌ از پاکسازی است که باید گذراند.

 

آیا در این مدت تغییر وزن هم داشتید؟

بله، قبلاً وزنم ۸۵ کیلوگرم بود که اکنون به ۵۲ کیلوگرم رسیده است.( ۳۳ کیلوگرم کاهش وزن داشته‌ام.)

 

آیا ترک عادات غذایی برای شما سخت نبود؟

چون به این راه اعتقاد داشتم و عاشقانه آن‌را انتخاب کرده بودم، اصلاً وسوسه نشدم و، در این دوره به هیچ غذای پخته‌ای تمایلی نداشتم.

بیماری‌هایم به قدری مرا سرگرم کرده بود که شاید باورتان نشود که چه حس بدی داشتم و شب که می‌خوابیدم، دوست نداشتم صبح بیدارشوم، و از غذا خوردن هم لذت نمی‌بردم.

 

تأثیرات این تغذیه بروی خانواده و اطرافیان چطور است؟

تأثیر خیلی خوبی داشته، مخصوصاً فرزندانم نسبت به قبل، کمتر لبنیات مصرف می کنند و مثلاً شیربادام رو بیشتر از شیر گاو دوست دارند، بیشتر از قبل میوه می‌خورند. مصرف نان هم در خانه‌ی ما خیلی کم شده ولی به‌صورت کامل رعایت نمی‌کنند.

 

چه انگیزه‌ای برای ادامه خام گیاه‌خواری دارید؟

دوست دارم کمک کنم و هرکاری از دستم برمی‌آید در این راستا انجام دهم و خدمت کنم. هرجا در میهمانی و اجتماع همه را تا حد امکان تشویق می‌کنم که خام‌گیاه‌خواری را امتحان کنند، و واقعاً هم تأثیرگذار است و استقبال می‌کنند و درباره‌ی نحوه تغذیه سؤال می‌کنند .چون یک‌چیزی که خالصانه در اختیارم قرار گرفته را دوست دارم خالصانه در اختیار دیگران قرار دهم و باعلاقه و عشق این کار را انجام میدهم .

 

آشپزی هم می‌کنید؟

بله برای خانواده‌ام آشپزی می‌کنم و حتی مزه هم نمی‌کنم و دستم آمده که چگونه غذا را درست کنم.

روابط اجتماعی قبل و بعد از خام‌گیاه‌خواری چطور بوده و هست؟

الآن که روابط اجتماعی عالی دارم و قبلاً هم خوب بودم ولی نه به‌اندازه الآن. هر جا که میروم با همه ارتباط برقرار می‌کنم حتی بچه‌های کوچک هم مایل‌اند ساعت‌ها در کنار من باشند.

 

آیکن تلگراملینک کانال تلگرام “پندار”، اخبار و مطالب تغذیه طبیعی و خام گیاهخواری:

https://telegram.me/pendarfood

همچنین ببینید

افتتاح جلسات تغذیه طبیعی در سال ۱۳۹۷

دوستان و بهبودیافتگان عزیز با عنایت و لطف پروردگار، جلسات تغذیه طبیعی در سال ۹۷ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *