سرخط خبرها
خانه / تجربیات خام گیاهخواران / کاهش ۷۳ کیلوگرم وزن و رهایی از بیماری‌های جورواجور!

کاهش ۷۳ کیلوگرم وزن و رهایی از بیماری‌های جورواجور!

لطفاً خودتان را معرفی کنید و مختصری از شرح حال خود بگویید؟

فریبرز فلاح هستم، ۳۰ ساله.

از روز ۱۶ شهریور ۱۳۹۳ با سیستم خام گیاهخواری آشنا شدم و شروع کردم (قبل از آن با توجه به این‌که یکی از بستگان تجربه خام گیاهخواری داشت، با این روش آشنا شده بودم اما اهمیت ندادم). در آن زمان وزن من حدود ۱۵۴ کیلوگرم بود که اکنون وزن من به ۸۱ کیلوگرم رسیده است و حدود ۷۳ کیلوگرم کاهش وزن داشته‌ام.

 

قبل از خام گیاهخواری

photo_2016-06-08_13-52-47photo_2016-05-08_19-57-07

 

بعد از خام گیاهخواری
photo_2016-05-08_19-56-06


photo_2016-05-08_19-57-03

بیماری‌های مختلفی داشتم، از جمله حملات عصبی Panic Attack، که بدترین نوع بیماری‌های عصبی است. هنگام حملات عصبی، ظرف تنها چند ثانیه، ضربان قلبم به ۱۸۰ می‌رسید و فشار خونم روی ۲۰ می‌رفت و احساس خفگی به من دست می‌داد! این حملات به سیستم عصبی و تمام اندام‌های بدن آسیب می‌زند از جمله به کبد. اسپاسم های شدید در اعصاب محیطی، معده و دست و پا ایجاد می‌کند. برای درمان هم در ایران بسیاری از پزشکان این بیماری را تشخیص نمی‌دادند و من به پزشکان متعددی مراجعه کردم که بالأخره پس از ۳ سال تازه توانستند بیماری مرا تشخیص دهند! این بیماری و حملات عصبی در من حدود ۵ سال طول کشید و به‌صورت روزانه قرص مصرف می‌کردم که تعداد این قرص‌ها هم مرتب افزایش می‌یافت و به روزی ۱۸ عدد قرص رسید. هر وقت که از دکترها می‌پرسیدم: “پس تعداد این قرص‌ها چه زمانی کم خواهد شد؟” همیشه در پاسخ می‌گفتند که فعلاً برای کم کردن دوز دارو زود است!

پس از آشنایی با خام گیاهخواری، تا یک ماه اول قرص‌ها را مصرف می‌کردم و پس از آن، دیگر نیازی به آن‌ها نداشتم و پس از آن تاکنون حتی یک عدد قرص هم استفاده نکردم.

بیماری دیگر من دیسک گردن و کمر در اثر ضربه بود، بدین شکل که چند سال پیش هنگام انجام تمرینات وزنه‌برداری، میله پشت گردنم افتاد و دچار دیسک گردن و دیسک کمر شدم که حملات عصبی که داشتم نیز آن را بدتر و وخیم‌تر کرد.

بیماری‌های دیگری که داشتم:

 • فشار خون بالا
 • تپش قلب
 • اسید اوریک بالا
 • اوره‌ی بالا
 • کبد فوق‌العاده چرب
 • زخم معده
 • اسپاسم شدید عضلانی
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • چربی خون بالا
 • کلسترول بالا
 • سینوزیت شدید
 • خر و پف
 • دندان‌قروچه

همه‌ی این بیماری‌ها در اثر خوراک ناسالم و اضافه‌وزن بالا بود و من نیز تا قبل از خام گیاهخواری، گوشت‌خوار قهّاری بودم که گوشت انواع حیوانات را مصرف می‌کردم! (خودم اهل ماهیگیری بودم و دوستانم نیز برایم گوشت شکار می‌آوردند.) گوشت‌خواری من به حدی شدید بود که حتی جگر خام و خونابه‌ی آن را می‌خوردم با این تصور که باعث افزایش قدرت من در باشگاه و در وزنه‌برداری می‌شود.

-آیا خوردن خونابه‌ی جگر واقعاً تأثیری هم در افزایش قدرت بدنی داشت؟

به نظر می‌رسید تأثیر موقتی و لحظه‌ای داشت (به دلیل اثرات تحریک‌کننده‌ی آن) اما همراه با بیماری‌ها و رنج‌های فراوان.

 

رابطه‌ی شما با ورزش قبل و بعد از خام گیاهخواری چگونه بوده است؟

پنج سال قبل از خام گیاهخواری، وزنه‌برداری انجام می‌دادم (در وزن فوق سنگین) که آن هم پس از ضربه دیدن و دیسک گردن، متوقف شد.

من تقریباً یک سال پس از خام گیاهخواری ورزش را شروع کردم، چون به دلیل دفع مقادیر زیادی اسیدلاکتیک از بدنم، ورزش و فعالیت بدنی زیاد باعث افزایش اسیدلاکتیک و در نتیجه عصبی شدن من می‌شد، به همین دلیل ورزش را پس از اینکه یک مرحله‌ی خوبی از پاک‌سازی بدن را پشت سر گذاشتم، شروع کردم. در حال حاضر هم ورزش بدن‌سازی Street Workout را زیر نظر استاد امید ابوالقاسم (که ورزشکار حرفه‌ای و مربی ورزش هستند با سابقه‌ی بیش از ۱۶ سال خام گیاهخواری) انجام می‌دهم. در این شیوه از بدن‌سازی، در واقع بدن با وزن خودش و بدون استفاده از وزنه‌ها، ساخته و تقویت می‌شود.

 

پیش از خام گیاهخواری، تغذیه‌ی شما و خانواده‌تان به چه شکل بوده است و اکنون چه طور؟

مصرف گوشت در خانواده‌ی من به‌طور کلی زیاد بود که من نیز به این روش عادت کرده بودم  حتی بیشتر از سایر اعضای خانواده، گوشت مصرف می‌کردم. اما اکنون شکر خدا خودم و همه‌ی اعضای خانواده‌ام خام گیاهخوار هستیم.

 

خانواده و اطرافیان چگونه از خام گیاهخواری شما تأثیر گرفتند؟

چون من به بیماری‌های بسیار سختی مبتلا بودم و پزشکان نیز نسبت به درمان من قطع امید کرده بودند، در نتیجه هنگامی‌که با خام گیاهخواری درمان شدم، شبیه یک معجزه بود و همین یک انگیزه‌ی خیلی بزرگ برای من و خانواده‌ام بود. حتی هنگامی‌که دکتر تصمیم به بستری من گرفت، عبارت “حالات گوناگون و عجیب و غریب” را در دفترچه بیمه‌ی من نوشت! یعنی خود دکتر هم نتوانست تشخیص دهد که بیماری من دقیقاً چیست چون هر روز یکی از اعضای بدنم دچار مشکل می‌شد و این مسئله، کار تشخیص بیماری‌ام را سخت می‌کرد. بنابراین یک ماه مرا در بیمارستان بستری کرده و آزمایش‌های مختلفی انجام دادند که درنهایت مشخص شد مبتلا به حملات عصبی “پانیک” هستم که بدترین نوع حملات عصبی است که در این بیماری، غدد فوق کلیوی به‌طور خودمختار و خارج از کنترل، آدرنالین ترشح می‌کردند. در حملات پانیک، در حالت عادی و حتی در هنگام خواب، ناگهان احساسی مانند سقوط از ارتفاع زیاد به من دست می‌داد (شامل تپش قلب بالا، تنگی نفس و غیره) که بسیار وحشتناک است و به آن مرگ لحظه‌ای نیز می‌گویند.

شماره چشم من نیز مدتی پس از خام‌گیاه‌خواری، کاهش یافت و بینایی‌ام بسیار بهتر شد.

به نظر من خام گیاهخواری فقط به‌صورت مطلق، تأثیر کامل خود را بر بدن می‌گذارد.

 

photo_2016-05-08_19-57-09

 

برون‌ریزی‌های شما پس از خام گیاهخواری به چه شکل بود؟

در چند ماه اول خام گیاهخواری برون‌ریزی‌های بسیار شدیدی داشتم، که شامل برون‌ریزی‌های جسمی و ذهنی بود. برون‌ریزی‌های جسمی با بدن‌دردهای بسیار شدید همراه شد (حتی شدیدتر از دردهایی که قبلاً داشتم چون قبل از خام گیاهخواری از داروهای مسکن استفاده می‌کردم و به همین دلیل، درد را کمتر متوجه می‌شدم اما در برون‌ریزی پس از خام گیاهخواری، به دلیل عدم استفاده از دارو، درد را به‌طور کامل حس می‌کردم) و این دردها و سستی‌های بدن در هنگام پاک‌سازی با خام گیاهخواری به حدی زیاد بود که اطرافیان سعی در منصرف کردن من از ادامه‌ی خام گیاهخواری داشتند، اما من می‌گفتم حالا که پزشکان و راه‌های درمانی مدرن نیز نتوانستند مرا درمان کنند، من به خام گیاهخواری ادامه می‌دهم، نهایتاً یا درمان می‌شوم (که در این صورت به هدف و مراد دل رسیده‌ام) و یا می‌میرم (که به‌هرحال راه مؤثر دیگری نیز برای درمان بیماری‌هایم نبود). باوجود تمام سختی‌ها، باور و امیدم را از دست ندادم و هیچ‌گونه ناخنک و ناپرهیزی در خوراک نداشتم و هیچ‌گونه حرارت و انجمادی را به کار نمی‌برم.

 

در این مدت آیا وسوسه و هوس برای غذای پخته داشته‌اید؟

من به دلیل اینکه روزگار قبل را دوست ندارم و نمی‌خواهم حتی یک‌لحظه هم به آن روزگار برگردم، بنابراین همین یک انگیزه‌ی بسیار قوی است که دچار وسوسه و هوس نشوم و خام گیاهخواری را به‌طور مطلق ادامه دهم.

 

اکنون تغذیه‌ی شما به چه صورت است؟

در حال حاضر تغذیه غالب من از میوه‌ها و به‌خصوص میوه‌های فصل است. از بعضی مغزها مانند بادام، فندق و گردو استفاده می‌کنم. بقیه مغزها را فعلاً نمی‌خورم چون تجربه کرده‌ام و اذیت شده‌ام.

 

آیا بعد از خام گیاهخواری، اتفاق بدی برایتان پیش‌آمده که منجر به شوک عصبی شود؟

اتفاقات ناراحت‌کننده پیش‌آمده، اما بهتر می‌توانم خودم را کنترل کنم. همچنین بخشش را نیز یاد گرفته‌ام و راحت‌تر می‌توانم ببخشم، درصورتی‌که قبلاً اصلاً بخشش نداشتم.

قبلاً بیشتر از حدود دو دقیقه نمی‌توانستم باکسی صحبت کنم (چه با تلفن و چه رودررو) و خیلی سریع عصبی می‌شدم.

 

آیا قبل از خام گیاهخواری، مصرف سیگار و دخانیات داشته‌اید؟

بله، من قبل از خام گیاهخواری روزی سه پاکت سیگار می‌کشیدم. پس از اینکه وزنه‌برداری را ترک کردم، مصرف سیگار را شروع کردم که به مدت حدود ۶ سال ادامه داشت (تا قبل از خام گیاهخواری).

 

نقش ارثی در بیماری‌های شما چقدر بود؟

در مورد من، همه‌ی بیماری‌هایم اکتسابی بود و هیچ‌کدام ارثی نبود.

 

از چه طریق با آقای نادری و جلسات ایشان آشنا شدید؟

از طریق آقای مهیار کهنسال، که ایشان هم خام گیاهخوار هستند و جا دارد از ایشان هم همین‌جا یک سپاس ویژه به عمل بیاورم. هم‌چنین از آقای نادری نیز تشکر می‌کنم به خاطر زحمات ارزنده‌ای که در رابطه با آشنایی عموم مردم با خام گیاهخواری صرف نموده‌اند.

 

به جز درمان بیماری‌ها، چه انگیزه‌های دیگری به را ادامه‌ی خام گیاهخواری دارید؟

من اکنون بسیار به این سبک زندگی علاقه‌مند شده‌ام و یکی از هدف‌های زندگی‌ام این است که این شیوه‌ی تغذیه را ادامه دهم. واقعاً وقتی به روزگار قبل فکر می‌کنم که چقدر وحشتناک بود، واقعاً دوست ندارم بار دیگر حتی برای یک لحظه هم آن حال بد و وخیم برایم تکرار شود. این‌ها همه از وسوسه و ناخنک زدن جلوگیری می‌کند.

 

نظرتان و دیدگاهتان نسبت به زندگی و به‌طورکلی نسبت به هر چیزی، پس از خام گیاهخواری چه تغییری کرده است؟

اکنون پس از بازیافتن سلامتی، بسیار آرام‌تر و بسیار طبیعت دوست شده‌ام درصورتی‌که قبلاً به طبیعت علاقه‌ی چندانی نداشتم.

حیوانات را بسیار دوست دارم. دیگر کشتار نمی‌کنم و در کشتار حیوانات شریک نمی‌شوم و تا جایی که بتوانم در رعایت حقوقشان کوشا هستم.

 

اهل آشپزی هم بوده‌اید؟

در زمان پخته‌خواری انواع کباب‌ها را درست می‌کردم و اکثر روش‌های آشپزی را بلد بوده‌ام. اکنون در خام گیاهخواری، زیاد غذای ترکیبی نمی‌خورم.

 

روابط اجتماعی شما قبل از خام گیاهخواری به چه صورت بود و پس‌ازآن چه تغییری کرده؟

قبل از خام گیاهخواری روابط اجتماعی خوبی داشتم اما الآن حتی بهتر شده. هنوز هم ارتباطات خوبی دارم و حتی گاهی برای دیگران هم آشپزی می‌کنم.

 

در مورد کسانی که خام گیاهخواری را سخت می‌بینند (اما موافق هستند) چه نظری دارید؟

به نظرم این‌ها خام گیاهخواری را به‌اندازه کافی و آن‌گونه که باید تجربه نکرده‌اند. خود من هم چند سال قبل از شروع خام گیاهخواری، با این روش آشنا بودم اما به نظرم سخت بود و انجام ندادم. اما هنگامی‌که بیماری‌هایم وخیم‌تر شد و به بدترین وضعیت ممکن رسید، این شیوه‌ی زندگی را در آغوش گرفتم و به آن عمل کردم که نتایج آن نیز بسیار عالی بود. بنابراین لازم است قبل از وخیم شدن اوضاع و قبل از اینکه دیر شود، شروع کنیم و آن را انجام دهیم و اگر هم هنوز بیماری خاصی نداریم، بتوانیم با این روش، سلامت خود را حفظ کنیم.

 

به نظر شما در فضای مجازی و در کسب اطلاعات راجع به خام گیاهخواری، چه ملاحظاتی را باید در نظر گرفت؟

به نظر من در خام گیاهخواری نباید به هر مطلبی که در هر گروهی عنوان می‌شود نباید اعتماد کنیم و شایعات را بازنشر دهیم. متأسفانه اطلاعات ناقص و نادرست می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

خام گیاهخواری آبرو و منطق دارد. بنابراین اگر چیزی را ندانیم، صادق باشیم و قبول کنیم که نمی‌دانیم.

 

سخن پایانی؟

خام گیاهخوار مطلق باشید تا کامروا شوید! 🙂

همچنین ببینید

فایل‌های صوتی و آموزشی رایگان تغذیه طبیعی

📡📡📡 پادکست های خوردارِ نیک، بحث و گفتگو پیرامون تغذیه طبیعی و سالم، برای سلامت …

۸ دیدگاه

 1. این رژیم خام گیاه خواری معجزه میکنه! سردرد و چاقی و بدن درد خفیف و قدرت بینایی و اشتهای کاذب و چین و چروک های پوست و لرزش دست و بوی بد بدن و قدرت بدنی همگی در من بعنوان یک پسر ۲۳ ساله بهبود پیدا کرده. الان ۳ روزه خام خواری شروع کردم و در بندرعباس زندگی میکنم با اینکه هوا بشدت گرمه اما احساس تشنگی یا گشنگی بعد از فعالیت توی هوای گرم خیلی کمتر شده برام. بسیار خندان و سرحال شدم و به همه لبخند میزنم. احساس میکنم بدنم داره ازم سپاس گذاری میکنه! خوابمم بسیار راحت شده و وقتی صبحای زود از خواب پا میشم احساس خستگی و تنبلی ندارم. ظهرها اصلن خوابم نمیبره حتی اگه زیاد کار کرده باشم. این رژیم واسه کسایی که متاهل هستن هم خیلی خوبه هم قدرت بدنی رو زیاد میکنه هم قدرت جنسی رو بالا میبره. متشکرم ازتون بابت این سایت خوبتون

 2. باسلام و خسته نباشید ، من چند وقتی هست راجع به خام گیاه خواری مطالعه و کتاب قابلمه را فراموش کن رو به تازگی مطالعه کردم ، همچنین راجع به رژیم خانوم رابعه اسکویی متنهایی رو در صفحات مختلف مطالعه کردم که خیلی آموزنده بود ، از همین رو انگیزه من رو برای خام گیاه خواری تقویت کردن ، لازم به ذکر است که من از بچگی با چاقی بزرگ شدم و انواع و اقسام رژیم های اصولی و غیر اصولی رو انجام دادم ، جزء یک مورد که زیر نظر پزشک بود ، مابقی دوام چندانی نداشت ، از اینرو نیاز به راهنمایی دارم .
  ١. نمونه رژیم خاصی هست برای خام گیاه خواری ، مثلا صبحانه چه میزان ، نهار و ….. مثل بقیه رژیم ها
  ٢. من میگرن دارم و گرسنگی و نخوردن چای اون رو تشدید میکنه آبا با خام گیاه خواری حملات من زیاد میشه یا مشکلی نیست ؟
  ٣. من در خارج از کشور زندگی می کنم و تهیه بعضی محصولات در لیست ذیل سخت هستن میشه محصولات دیگری و جایگزین کرد؟؟
  اگه راهنمایی بفرمایین ممنون میشم ،
  با سپاس

  • سلام

   سپاس از پیامتون.
   در رابطه با سؤالاتی که پرسیدین:
   ۱٫ تغذیه طبیعی خیلی ساده و راحته و بر خلاف رژیم های دیه، پیچیدگی های زائد و الکی نداره! شما می تونید در هر وعده از میوه ها و خوراک گیاهی خلام، هر چی اون لحظه بیشتر دوست دارین رو بخورین و هر چقدر میل بدنتون می کشه بخورید. البته برنامه های غذایی مختلفی هم پیشنهاد شده برای خام گیاهخواران، که شما که در خارج از کشور هستین، می تونید سایت های خارجی رو ببینید، برای مثال این لیست از نتایج جستجو:
   Raw Vegan Sample Diet
   فقط لطفاً بنا به شرایط خودتون و توصیه هایی که در این سایت شده، توصیه میشه میوه ها و موارد ممنوعه در خام گیاهخواری (از جمله گوجه فرنگی، کیوی و غیره) رو مصرف نکنید و رعایت کنید.

   ۲٫ علّت اصلی میگرن اسیدی و آلوده بودن خون هست، بنابر این اول بایستی چای و وابستگی به اون رو ترک کنید، و به خودتون گرسنگی ندین در خام گیاهخواری. به این ترتیب، زودتر نتیجه خواهید گرفت…

   ۳٫ بله. در هر کشوری که هستین، از میوه ها و گیاهانی که اونجا در دسترس هست می تونید استفاده کنید.

   شاد و پیروز باشید

 3. فوق العاده بود.من قبلا تجربه خام گیاهخواری داشتم.بیشترین زمانش دو ماه بوده.برنامه های ۲ الی ۳ روزه هم داشتم.ولی ایندفعه تصمیم گرفتم که یک برنامه ۳ ماهه رو اجرا کنم.سایت شما مرجع منه.عالیه.کتاب گنج بی رنج رو از سایت دانلود کردم و خوندم.عالی بود.ممنونم از شما

 4. سلام.من از امروز شروع کردم بنظرتون باید تاوزن اید الم که ۳۰ کیلو هست همین رژیم بیست روزه رو ادامه بدم؟یا بعد بیست روز رژیم دیگه استفاده باید بکنم؟؟؟؟ممنون میشم اگه جوابمو بدین

  • سلام

   ببخشید منظورتون اینه که ۳۰ کیلو باید کم کنید تا به وزن ایده آل برسید یا اینکه به وزن ۳۰ کیلو برسید؟ (چون ۳۰ کیلو خیلی وزن کمی هست)
   بعد از ۲۰ روز هم همین برنامه ۲۰ روزه رو می تونید ادامه بدین، و البته بر اساس میوه های فصل و سلیقه خودتون می تونید تغییرش بدین ولی کلاً همینه که حدود ۸۰ درصد حجم خوراک مصرفی میوه، ۱۰ درصد مغزها و دانه ها و ۱۰ درصد سبزیجات باشه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *