سرخط خبرها
خانه / تجربیات خام گیاهخواران / خام گیاهخواری و نجات یک بیمار دیالیزی!

خام گیاهخواری و نجات یک بیمار دیالیزی!

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

جمشید علیزاده هستم، ۵۵ ساله.

جمشید علیزاده

(عکس آقای علیزاده، قبل از خام گیاهخواری و قبل از تصادف در سال ۹۲)

 

چه بیماری‌ها و مشکلاتی داشتید؟ شرح دهید.

از حدود ۱۵ سال پیش به ناراحتی کلیه دچار شدم و پس از آن، به کم‌خونی نیز دچار شدم. از همان زمان به دستور پزشک، از مصرف برخی خوراکی‌ها از جمله گوشت قرمز پرهیز می‌کردم. مصرف برنج را نیز کاهش دادم و پرخوری را نیز کم کردم، که این باعث شد وزن من که پیش از ابتلا به این بیماری ۹۰ کیلوگرم بود، ۱۰ کیلوگرم کاهش یابد. این‌ها همه باعث شد کراتین کلیه‌ی من بین ۲ تا ۲٫۵ بماند. این وضعیت به همین شکل ادامه داشت، تا اینکه در شهریور سال ۱۳۹۲ با اتومبیل تصادف کردم و به ته دره رفتم (به علت خواب‌آلودگی هنگام رانندگی) که باعث آسیب دیدن مهره‌های ۵ و ۶ گردنم شد و به نخاع نیز آسیب رساند. در آن زمان نمی‌توانستم هیچ حرکتی داشته باشم. پس از عمل جراحی و پس از گذشت حدود دو ماه، کم‌کم توانستم دست‌هایم را به میزان کمی حرکت دهم. اما در این زمان به دلیل بی‌تحرکی، دچار عفونت‌های مکرر کلیه، مثانه و مجاری ادراری می‌شدم که منجر به بستری شدن در بیمارستان می‌شد. بعدها پزشکان به‌منظور تقویت بدن، افزایش مصرف خوراکی‌های حیوانی را تجویز کردند. از آنجا که به دلیل ناراحتی کلیه، مصرف گوشت قرمز و چربی زیاد برایم ممنوع بود، مصرف سایر گوشت‌ها را افزایش دادم، از جمله ماهی، مرغ، بلدرچین و پاچه را به‌صورت روزانه مصرف می‌کردم. به‌مرور زمان و با بهره‌گیری از تمرینات توان‌بخشی، بدن قوی‌تر شد و می‌توانستم برای مدت کوتاهی (حداکثر ۱ دقیقه) سر پا بایستم. اما افزایش مصرف غذاهای حیوانی باعث افزایش ناگهانی کراتین کلیه‌هایم شد و که بعد از مراجعه به بیمارستان و انجام آزمایش، دیدم کراتین کلیه‌هایم به عدد ۳ رسیده بود. پس از بستری در بیمارستان، کراتین کلیه‌هایم باز هم افزایش یافت و به ۷ و ۸ رسید، که پس از انجام دیالیز، دوباره کاهش یافت و از بیمارستان ترخیص شدم.

پس از آن از طریق یکی از دوستان با خام گیاهخواری آشنا شدم که از تأثیرات مثبت آن بر بیماری‌های کلیوی می‌گفتند. شروع به انجام خام گیاهخواری کردیم منتها از آنجا که در آن زمان نمی‌دانستم با توجه به بیماری‌ام، چه نوع خوراکی‌هایی و چگونه باید بخورم، پس از یک ماه حالم خراب شد و پس از مراجعه به بیمارستان و انجام آزمایش، مشخص شد دوباره کراتین کلیه‌هایم بالا رفته و به عدد ۴ رسیده بود. در بیمارستان نتوانستم خام گیاهخواری را ادامه دهم و از همان غذاهای بیمارستان خوردم که شامل مرغ و ماهی نیز می‌شد. دوباره برایم دیالیز انجام دادند، که این بار کراتین کلیه‌هایم از عدد ۳٫۷ پایین‌تر نیامد و در نتیجه، به من گفتند که از این به بعد باید به‌طور منظم دیالیز را انجام دهم. ریه‌هایم نیز دچار عفونت شده بود و آب آورد، که به دلیل مشکل و ضعف کلیه‌ها این اتفاق افتاده بود و برای آن نیز در بیمارستان بستری شدم و با آنتی‌بیوتیک مورد درمان قرار گرفتم.

پس از مرخصی از بیمارستان و مراجعه به خانه، این بار با آقای هومن نادری تماس گرفتیم و بر اساس راهنمایی ایشان، برای این مشکل کلیوی، پیشنهاد کردند تا یک ماه فقط میوه ها و سبزیهای خاصی را مصرف کنم (چون پتاسیم بالای موجود در اکثر میوه ها می تواند برای بیماران کلیوی مشکل ساز باشد) و به‌جز آنها، در آن مدت هیچ خوراک دیگری نخورم. برای همین روزانه دو الی ۳ کیلوگرم سیب و آب سیب مصرف می‌کردم (که اکنون نیز هم چنان سیب را به‌صورت روزانه مصرف می‌کنم). پس از انجام این کار برای یک ماه، کراتین کلیه‌هایم پایین آمد و به عدد ۲٫۷ رسید و تا سه ماه در همین حد ثابت ماند. البته به دلیل سم‌پاشی‌های بیش ‌از اندازه و نگهداری میوه‌ها با مواد شیمیایی، و هم‌چنین با توجه به حساسیت بالای بیماری‌های کلیوی نسبت به این سموم، بهتر است پوست سیب را بگیریم. فعلاً با توجه به شرایط کنونی، این بهترین گزینه‌ی ممکن است.

 

چند وقت از خام گیاهخواری شما می‌گذرد و آیا لغزش هم داشته‌اید؟

اکنون حدود ۱۱ ماه است که خام گیاهخواری را انجام می‌دهم (از اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۴ خام گیاهخواری را شروع کردم) و البته در اوایل، ناخنک هم می‌زدم و به سمت غذای پخته هم لغزش داشتم، و مثلاً یک ‌بار با خوردن جوجه‌کباب (که خیلی هم چرب بود!) در یک میهمانی، حالم به‌شدت بد شد و شدیداً عرق کردم و بدنم دچار اسپاسم شد. ولی بعد از آن مجدداً خام گیاهخواری را ادامه دادم و پس از چندین ماه و چند دوره، کراتین کلیه‌هایم در آخرین آزمایشی که انجام دادم، به عدد ۲ رسید. پس‌ازآن، بسیاری از غذاهای گیاهی و خام را می‌توانم مصرف کنم و دیگر مانند قبل، مشکلی ندارم.

 

آیا از داروهای گیاهی نیز بهره برده‌اید؟

بله، به توصیه‌ی آقای هومن نادری، تاکنون در مجموع از ۱۱ نوع گیاه دارویی از جمله آویشن، مرزنجوش و خارخاسک استفاده کرده‌ام که البته در هر دوره از یک یا چند نوع از این گیاهان استفاده می‌کنم و مقدار مصرف و چگونگی ترکیب این گیاهان، بر اساس شرایط هر شخص و نوع بیماری او متفاوت است. بنابراین حتماً لازم است تحت نظر فرد متخصص و با تجربه از این گیاهان استفاده شود چرا که استفاده‌ی غیر اصولی از گیاهان دارویی ممکن است عوارض بسیار خطرناکی به دنبال داشته باشد.

 

چه تغییرات دیگری در بدن شما اتفاق افتاد؟

وزن من پس از خام گیاهخواری، ۲۴ کیلوگرم کاهش یافت و از ۸۰ کیلوگرم به ۵۶ کیلوگرم رسید (که البته ممکن است تغییر کند و با ادامه‌ی خام گیاهخواری، در آینده افزایش یابد). نکته‌ی جالب اینکه اولین باری که برای مشکل کلیه‌ام به دکتر مراجعه کردم (۱۵ سال پیش) هنگامی‌که به داروخانه مراجعه کردم، آن شخص نسبت به کاهش وزن به من توصیه کرد و به من گفته بود هر وقت به‌اندازه کافی (برای درمان بیماری) لاغر شدی، آن‌وقت کلیه‌ات درمان خواهد شد! و هر چند قبلاً نیز کاهش وزن ۱۰ کیلویی را تجربه کرده بودم، اما این اتفاق یعنی لاغری بیشتر و بهبودی کلیه، در خام گیاهخواری اتفاق افتاد.

 

آیا پس از خام گیاهخواری احساس ضعف دارید؟

خیر. اگرچه غذاهای گیاهی خام بسیار زودهضم هستند، اما احساس ضعف ندارم.

 

اصالتاً اهل کجا هستید و سبک زندگی و تغذیه‌ی شما به چه شکل بوده است؟

اصالتاً اهل مازندران و متولد شهر آمل هستم. به خاطر سنت‌های غذایی آن منطقه که از دهه‌های پیشین محصولات حیوانی و به‌خصوص ماهی زیاد مصرف می‌کرده‌اند، ما نیز مانند سایر مردم آن منطقه، گوشت و مواد حیوانی زیاد مصرف می‌کردیم. من خودم قبل از ابتلا به بیماری کلیوی، خیلی زیاد گوشت می‌خوردم که همین باعث ابتلای من به این بیماری شد.

در طول زندگی‌ام نیز در مشاغل مختلفی از کار در فرمانداری گرفته تا شغل‌های آزاد مانند سوپر مارکت و محصولات غذایی، خریدوفروش خودرو (در تجربه‌ی ورشکستگی را در این شغل داشتم) و نقاشی کابینت، مشغول به کار بوده‌ام.

معمولاً ورزش نمی‌کردم و تحرک چندانی هم نداشتم، اما فقط روحیه‌ام خوب بود و زیاد عصبی نمی‌شدم و این امر خیلی به من کمک می‌کرد. ولی متأسفانه پس از تصادف من و آسیب دیدن مهره‌های گردن و نخاع، کارم را از دست داده و از نظر مالی فشار زیادی به من وارد شد و با بحران‌های زیادی در زندگی‌ام مواجه شدم، به‌خصوص تا قبل از خام گیاهخواری، هر ماه حدود ۵ میلیون تومان خرج درمانم می‌شد.

 

تغییر تغذیه‌ی شما چه تأثیری روی اطرافیان داشته داست؟

بسیاری از اطرافیانم تعجب می‌کنند که من چگونه این وضعیت سخت جسمی و بیماری را تحمل می‌کنم! ولی بسیاری از اطرافیان و به‌خصوص خانواده‌ام، بابت نتایج خوبی که از طریق خام گیاهخواری حاصل شده است خوشحال شده و انگیزه‌ی بیشتری برای تغییر تغذیه‌ی خود پیدا کرده‌اند.

 

از چه طریقی با آقای هومن نادری آشنا شدید؟

از طریق آقای توکلی، که ماساژ انجام می‌دهند و خودشان خام گیاهخوار هستند.

 

سخن پایانی؟

توصیه‌ی من به سایرین این است که زودتر و پیش از ابتلا به بیماری، خام گیاهخواری را انجام دهند و بدن خود را از سموم اضافه، پاک کنند. با توجه به تجربه‌هایی که افراد مختلف و به‌خصوص افراد بیمار کسب کرده‌اند، امتحان این روش تغذیه واقعاً ارزشش را دارد!

همچنین ببینید

فایل‌های صوتی و آموزشی رایگان تغذیه طبیعی

📡📡📡 پادکست های خوردارِ نیک، بحث و گفتگو پیرامون تغذیه طبیعی و سالم، برای سلامت …

۲ دیدگاه

  1. من از دیروز شروع کردم

  2. بسیار عالی !منم ۱۸ ماست که خامگیاهخوارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *