سرخط خبرها
خانه / تجربیات خام گیاهخواران / تجربه ۳۹ ساله پس از آشنایی با خام گیاهخواری!

تجربه ۳۹ ساله پس از آشنایی با خام گیاهخواری!

 

 • لطفاً خودتان را معرفی کنید.

سعید دادگر هستم، متولد ۱۳۳۴ (۶۰ ساله).

photo_2016-03-01_15-46-52

 • چگونه با خام گیاهخواری آشنا شدید؟ آیا بیماری خاصی برای شما انگیزه شده بود؟ دنیای خام گیاهخواری در آن سال‌ها چگونه بود؟

من بیماری خاصی نداشتم. یک روز در سال ۱۳۵۵، در حال عبور از میدان صناعی بودم که تابلویی دیدم با عنوان “جمعیت خامخواران“. این عنوان توجه مرا جلب نمود، به همین دلیل به آنجا رفتم و بدین ترتیب، با خام گیاهخواری و مرحوم آرشاویر دِر آوانسیان آشنا شدم. آقای آوانسیان در راه ترویج خام گیاهخواری خیلی زحمات زیادی کشیدند و با هزینه‌ی شخصی خود، کتاب خامخواری که خودشان نوشته بودند و به چند زبان مختلف ترجمه شده بود را به تمام دنیا می‌فرستادند. مشاوره‌هایی که ایشان در انجمن به افراد می‌دادند نیز تماماً رایگان بود و پولی از کسی نمی‌گرفتند. در آن انجمن فروشگاهی نیز دایر بود که خشکبار و خوراکی‌های مناسب برای خام گیاهخواران را با قیمت مناسب عرضه می‌کرد.
این بود که چندی بعد خام گیاهخواری را شروع کردم. هر چند برخی افراد به من می‌گفتند تو که بیماری خاصی نداری دیگر لزومی برای خام گیاهخواری نیست! اما من معتقدم که لزوماً نباید انسان بیمار باشد، بلکه حتی بهتر است برای حفظ تندرستی و پیشگیری از بیماری‌ها، خام گیاهخواری را شروع کند.

بعد از آن، افراد دیگری مانند دکتر نواب و آقای رمضانی هم به این انجمن آمدند که البته مقداری هم تنش بین آن‌ها و مرحوم آوانسیان بود که بعدها باعث شد راهشان از هم جدا شود.

بعد از آقای آوانسیان، آقای دکتر محمد کار در خیابان ورزاء یک رستوران خام گیاهخواری دایر کردند که غذاهای خام گیاهی عرضه می‌کرد.

 

 • چه تغییراتی در خود دیدید؟

من قبل از خام گیاهخواری زیاد گوشت می‌خوردم، اما یک ویژگی خوب که داشتم این بود که میوه نیز زیاد می‌خوردم. هم‌چنین از بچگی به‌طور کلی وقت که به ناراحتی‌های خفیف مانند سرماخوردگی دچار می‌شدم، ترجیحاً تا حد ممکن زیاد سمت قرص و دارو نمی‌رفتم، نمی‌دانم چرا! در آن زمان حتی نمی‌دانستم که قرص و داروهای شیمیایی عوارض جانبی دارند! شاید یک حس یا دانش درونی بود که مرا به دوری از دارو سوق می‌داد.

پس از خام گیاهخواری اندکی لاغر شدم، قبل از خام گیاهخواری وزنم بین ۸۰ تا ۸۵ کیلوگرم بود که پس از خام گیاهخواری حدود ۱۰ کیلوگرم وزن کم کردم، که بعضی افراد ایراد می‌گرفتند و حتی به من می‌گفتند مگر معتاد شده‌ای؟!!!

لاغری و کاهش وزن در ابتدای خام گیاهخواری امری طبیعی است که برای من نیز همین‌گونه بود. پس از مدتی گذشت زمان از خام گیاهخواری، مجدداً چند کیلوگرم به وزنم اضافه شد.

 

 • در رابطه با خام گیاهخواران و تجربیات آن‌ها، چه چیزهایی را در این سال‌ها شاهد بوده‌اید؟

در این سال‌ها، افراد خیلی زیادی دیدم که بیماری‌های مختلفی داشتند و نتایج خیلی مطلوب گرفتند. البته برخی افراد هم بودند که درمان نشدند، به این دلیل که یا خام گیاهخواری را به‌طور کامل و درست انجام نمی‌دادند، یا اینکه بیماری آن‌ها خیلی پیشرفت کرده بود به‌طوری‌که دیگر بدنشان به‌اندازه کافی سلول سالم و توان بازسازی نداشته است.

من در این سال‌ها افرادی را دیده‌ام که بیماری‌هایی مانند کم‌خونی و پوکی استخوان داشته‌اند و با خام گیاهخواری درمان شده‌اند. هم‌چنین افرادی که خام گیاهخواری را شروع می‌کنند، پس از مدتی معمولاً انرژی آن‌ها بیشتر می‌شود و خود را بانشاط‌تر از قبل احساس می‌کنند. البته افرادی را هم داشته‌ایم که پس از خام گیاهخواری ضعیف‌تر شده‌اند که معمولاً به دلیل تغذیه نادرست، عدم تحرک کافی و کمتر از حد کافی خوردن بوده است.

 

 • به نظر شما آیا خام گیاهخواری، درمان مطلق تمام بیماری‌هاست و آیا خام گیاهخواری اصلاً بیمار نمی‌شوند؟

من همیشه می‌گویم تنها خداوند است که مطلق است. حتی در بین خام گیاهخواران هم بوده‌اند کسانی که به بیماری مبتلا شده‌اند، هر چند تعداد و میزان بیماری‌ها در بین خام گیاهخواران نسبت به افراد پخته‌خوار و همه‌چیزخوار، به‌مراتب کمتر است. بنابراین، خام گیاهخواران نباید به خود غرّه شده و یا دچار غرور کاذب شوند که خیال کنند صرفاً به دلیل خام گیاهخواری، دیگر به‌طور مطلق به هیچ بیماری دیگری مبتلا نمی‌شوند. به نظرم بهتر است هر مسئله، هر بیماری و هر روش درمانی و سبک زندگی را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم و متعصبانه برخورد نکنیم.

طبیعتاً خام گیاهخواری چون بر اساس مواد سازگار با بدن است، نتیجه‌ی خیلی بهتری نسبت سایر رژیم‌های غذایی به ما می‌دهد.

 

 • آیا در این ۳۹ سال، خام گیاهخواری مطلق بوده‌اید؟

خیر، در این سال‌ها ناپرهیزی و ناخنک زدن هم داشته‌ام. علت آن شاید ناآگاهی و نیز تأثیر اطرافیان بوده است. اما پس‌ازاینکه مجدداً به خام گیاهخواری بر می‌گشتم، دوباره به‌خوبی متوجه تفاوت حال درونیم در پخته‌خواری و خام گیاهخواری شده‌ام.

ولی در هر حال، در این سال‌ها، همیشه میوه غذای غالب من بوده است و در همه‌جا و در سفرهایم نیز، میوه و خوراک خام به همراه داشته‌ام.

photo_2016-03-01_15-47-45

 

 • چه نظری نسبت به علم پزشکی دارید؟

به نظرم لازم است پزشکان با دیدن این همه بیماری که با خام گیاهخواری درمان می‌شوند و یا حداقل، بهبود می‌یابند، بیشتر کنجکاو شده و در رابطه با نقش تغذیه در سلامتی بیشتر حساس شوند و بیشتر تحقیق کنند، چه‌بسا که حتی پزشکانی بوده‌اند که خود به بیماری‌های مختلف دچار بوده و نسبت به خام گیاهخواری نیز دید مثبتی نداشته‌اند، اما پس از انجام خام گیاهخواری و دیدن نتایج، شگفت‌زده شده و اکنون بر اساس تجربه‌ی شخصی، مزایای خام گیاهخواری به ایشان ثابت شده است. یکی از همین پزشکان که با خام گیاهخواری، مشکل پروستات او رفع شده و نیز به‌اندازه سه سایز وزن کم کرده و لاغر شده بود، بسیار خوشحال شد و می‌گفت علّت اینکه در وهله‌ی اول خام گیاهخواری را باور نداشته، این است که در دانشگاه، رشته‌های پزشکی تنها دو واحد درس درباره تغذیه می‌گذرانند، و به همین علت از نقش تغذیه در سلامتی و بیماری، به اندازه کافی آگاه نیستند و توجه چندانی به این موضوع نداشته‌اند.

 

 • آیا در این سال‌ها به بیماری (چه خفیف و چه شدید) داشته‌اید؟

بیماری خاصی که نه، اما فقط دندان‌هایم مشکل داشته‌اند به‌طوری‌که مجبور به ایمپلنت شدم. من سال‌هاست که به مشکل دندان‌قروچه مبتلا هستم که این موضوع باعث ساییدگی شدید دندان‌های من شد. برای مشکل دندان نیز هر وقت لازم بوده، از داروهای گیاهی و شیمیایی استفاده کرده‌ام، چرا که گاهی چاره‌ی دیگری نیست و بایستی موقعیت و شرایط بیماری را نیز در نظر گرفت، نه اینکه بگوییم چون خام گیاهخواریم دیگر مطلقاً و تحت هیچ شرایطی نباید از دارو استفاده کنیم!

تا جایی که یادم می‌آید، پس از خام گیاهخواری به سرماخوردگی دچار نشده‌ام، یا اینکه اگر هم مبتلا شده‌ام، آن‌قدر کوتاه و خفیف بوده که به یاد ندارم! البته این موضوع ممکن است لزوماً در مورد همه خام گیاهخواران صدق نکند، چرا که عوامل مختلفی در سیستم ایمنی افراد دخیل هستند.

 

 • روابط اجتماعی خود را در این سال‌ها چگونه مدیریت کردید؟ به‌خصوص با توجه اینکه در زمانی که شما خام گیاهخواری را شروع کردید، این موضوع مخالفان خیلی بیشتری داشت و برای دیگران عجیب غریب‌تر می‌نمود!

در اوایل، من خودم خیلی با افراد بحث می‌کردم و به آن‌ها می‌گفتم خوراکی‌های پخته و ناسالم را مصرف نکنند، و خب این تنش زیادی ایجاد می‌کرد. اما بعدها به این نتیجه رسیدم که بحث‌وجدل فایده ندارد و ما به‌طور غیرمستقیم با سبک زندگی خود بهتر می‌توانیم تأثیرگذار باشیم.

 

 • نظرتان درباره مخالفت‌هایی که با خام گیاهخواری می‌شود، چیست؟

من معتقد به این هستم که به قول هامیلتون مابی، نویسنده آمریکایی[۱]: ” از مخالفت و انتقاد نهراسید. بدانید که بادبادک با باد مخالف و نه با باد موافق بالا می رود.”[۲] بنابراین از مخالفت نباید ترسید. گذشت زمان، تجربه و تحقیق، حقیقت را روشن می‌سازد.

 

 • چه پیشنهادی به دیگران و خوانندگان این مصاحبه دارید؟

پیشنهاد من این است که افراد علاقه‌مند، بررسی و مشورت کنند، چرا که از بررسی و مشورت کردن کسی ضرر نمی‌کند. اما در مورد افرادی که بیماری‌شان حاد و حالشان وخیم است، احتیاط و پرهیز بیشتری لازم دارند و لازم است که لغزش نداشته باشند.

 

 • حرف آخر؟

به نظرم تا کسی خام گیاهخواری را تجربه نکند نمی‌تواند آن احساس نشاط و سرزندگی خاص را تجربه کند و نمی‌تواند قضاوت درستی در مورد خام گیاهخواری داشته باشد…

 

[۱] https://en.wikipedia.org/wiki/Hamilton_Wright_Mabie

[۲] البته در برخی منابع، این سخن به چرچیل نسبت داده شده است.

 

مطالب و اخبار جدید تغذیه طبیعی را در کانال تغذیه طبیعی “پندار” دنبال کنید:

آیکن تلگرام

همچنین ببینید

فایل‌های صوتی و آموزشی رایگان تغذیه طبیعی

📡📡📡 پادکست های خوردارِ نیک، بحث و گفتگو پیرامون تغذیه طبیعی و سالم، برای سلامت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *