سرخط خبرها
خانه / بیماری ها / تغذیه طبیعی، خداحافظی با سردرد و بهبودی سرطان سینه

تغذیه طبیعی، خداحافظی با سردرد و بهبودی سرطان سینه

مصاحبه با خانم افسر اعلامی، ۷۰ ساله، ساکن شهرک پردیس.

افسر اعلامی

 

لطفاً بیماری‌هایی که به آن‌ها مبتلا بودید را شرح دهید.

من به سرطان سینه مبتلا بودم که این موضوع در وهله‌ی اول، عامل و انگیزه‌ای بسیار قوی برایم بود که به‌طرف خام گیاهخواری آمدم. به دلیل اینکه قبلاً دیده بودم در اکثر مبتلایان به سرطان سینه پس از جراحی و شیمی‌درمانی، سرطان مجدداً پس از چند سال باز می‌گردد.

به غیر از آن، من حدود ۲۰ سال سردردهای شدیدی داشتم که هر چقدر هم به پزشک مراجعه کرده و داروهای مختلف مصرف کردم، درمان نشد. شدت این سردردها به حدی بود که من نمی‌توانستم شنا کنم، یا در فصل تابستان پس از استحمام، اگر سرم خیس می‌بود، تا چند روز سردرد می‌گرفتم. و اگر سوار ماشین می‌شدم، باید به خاطر من کولر ماشین را خاموش می‌کردند. خلاصه خیلی این سردرد مرا اذیت کرد.

در اولین ماه پس از شروع خام گیاهخواری، کمی احساس سنگینی در سرم داشتم اما اکنون حتی در فصل زمستان نیز دیگر سردرد ندارم و بدون هِدبند و کلاه، بیرون می‌آیم و مشکلی ندارم.

 

سبک زندگی شما از ابتدا تا کنون؟

استرس در زندگی‌مان خیلی زیاد بود، اما در کل یک زندگی نرمال و معمولی داشتیم. کلاً از بچگی به گوشت زیاد علاقه نداشتم، اما به برنج، نان و شیرینی خیلی علاقه و اعتیاد شدید داشتم.

از وقتی‌که خودم را شناختم، همیشه ورزش می‌کردم، یا کوهنوردی، شنا یا حداقل پیاده‌روی می‌رفتم. ورزش‌هایی مانند والیبال و پینگ‌پونگ را هم انجام داده‌ام. از ۳۰ سال پیش هم تمرینات یوگا را یاد گرفتم و انجام می‌دهم. در حال حاضر هم مربی یوگا هستم.

اما من حدود ۱۳ سال سیگار می‌کشیدم، که پزشکان به من گفتند یکی از علل ابتلای من به سرطان، همین سیگار بوده است (علاوه بر تغذیه و سایر عوامل). یک نکته‌ی قابل‌تأمل اینکه من قبل و بعد از ترک سیگار آزمایش سنجش تراکم استخوان دادم، پوکی استخوان نداشتم. اما ۵ سال پس از ابتلا به سرطان و مصرف مداوم قرص و داروهای شیمیایی، سه سال پیش که آزمایش تراکم استخوان دادم، به چند درصد پوکی استخوان مبتلا شده بودم.

من به مشکلات و ناراحتی‌های عصبی شدید مبتلا بودم، به دلیل مصیبتی که برای من پیش آمده بود و پسرم را از دست داده بودم که بسیار برایم سخت و تلخ بود. از آنجا که دوست نداشتم داروهای شیمیایی استفاده کنم (به دلیل عوارض جانبی خطرناک آن‌ها)، تصمیم به امتحان هومیوپاتی گرفتم و ۲۰ سال زیر نظر یک متخصص هومیوپاتی بودم…

هنگامی‌که شخص خیلی عصبی باشد، معمولاً نمی‌تواند ورزش کند، و یک شخص ورزشکار که بدنش به ورزش عادت دارد، اگر ورزش را برای مدت طولانی رها کند، بدنش بیش از یک شخص عادی و غیر ورزشکار آسیب می‌بیند.

از وقتی‌که با خام گیاهخواری آشنا شدم، از این بابت احساس تأسف می‌کنم که چرا زودتر با این روش آشنا نشدم! تنها مشکل من با خام گیاهخواری، مسائل و محدودیت‌های اجتماعی بود ( این‌که اطرافیان همفکر و همدل نیستند) که من به‌مرور زمان به آن عادت کردم.

 

چگونه با خام گیاهخواری آشنا شدید؟

یکی از شاگردانم در کلاس یوگا گفت که من دیسک کمر دارم، که من هم از ایشان خواستم که برای انجام تمرینات یوگا، ابتدا با پزشک خود مشورت کنند و در صورت تأیید پزشک، می‌توانند تمرینات یوگا را انجام دهند. بعد از مدتی ایشان گفتند دیسک کمر من با خام گیاهخواری خوب شده، که برایم جالب بود و از ایشان پرسیدم که برای آشنایی با خام گیاهخواری و کسب اطلاعات بیشتر به کجا مراجعه کنم؟ که ایشان انجمن و جلسات رایگان تغذیه طبیعی آقای هومن نادری را معرفی کردند که در آن زمان ایشان در شهرک پردیس نیز جلسه می‌گذاشتند. پس از مراجعه به این جلسات، خام گیاهخواری را شروع کردم و اکنون ۲ سال و ۵ ماه است که خام گیاهخوار هستم.

 

خام گیاهخواری در بهبودی سرطان شما چقدر تأثیر داشت؟

به‌طور کلی حالم بسیار بهتر شد. آزمایش‌های پزشکی نیز پس از خام گیاهخواری، نتیجه‌ی بهبودی قابل‌توجهی را نسبت به قبل از خام گیاهخواری و زمانی که دارو مصرف می‌کردم، نشان داد.

 

چند فرزند دارید؟ و چه تغییراتی در تغذیه اعضای خانواده‌ی شما به وجود آمده است؟

من دو تا فرزند داشتم که یکی را از دست دادم. فرزند دیگرم اکنون سال‌هاست که در کانادا زندگی می‌کند و به دلیل علاقه‌اش به حیوانات و احترام به حقوق آن‌ها، گیاهخوار (Vegetarian) است. همسرم نیز اکنون گیاهخوار پخته‌خوار هستند. از وقتی‌که این راه را شناختم، خیلی به حیوانات علاقه دارم و حقوق حیوانات برایم مهم است. بنابراین هرگز حیوانی را به‌عنوان خوراک برای خودم و میهمان‌هایم استفاده نمی‌کنم و بدین ترتیب، هم از خشونت علیه حیوانات پرهیز کرده و هم بهترین تلاشم را برای خدمت به میهمان‌های خود با غذاهای مطبوع گیاهی، انجام می‌دهم و فرصت یک تجربه‌ی جدید را برای آن‌ها فراهم می‌کنم.

 

آیا پس از خام گیاهخواری با عکس‌العمل‌های پاک‌سازی نیز روبه‌رو شده‌اید؟ به چه شکل بوده؟

من چون با اراده‌ی مصمم تصمیم به شروع و ادامه‌ی خام گیاهخواری گرفته بودم، عکس‌العمل‌های پاک‌سازی را تحمل می‌کردم. در ابتدا سردردها و کمردردهایی که پیش از خام گیاهخواری به آن‌ها مبتلا بودم، مدت کوتاهی شدّتش بیشتر شد ولی سپس درمان شد. محلی که برای سینه‌ام جراحی کرده بودند، درد شدیدی برایم ایجاد شده بود که تا ۳ شبانه‌روز نتوانستم بخوابم و احساس سردی در بدنم داشتم. به دلیل اینکه می‌دانستم این تغییرات پس از خام گیاهخواری، مربوط به برون‌ریزی است، درد را تحمل می‌کردم چون می‌خواستم پاک‌سازی بدن به‌خوبی انجام شود، تنها گاهی برای تسکین درد، از گیاهان دارویی استفاده می‌کردم.

 

روحیه و حال شما پس از خام گیاهخواری چه تغییری داشت؟

از نظر انرژی و احساس نشاط، خیلی بهتر از قبل شده‌ام و روحیه‌ام نیز بهتر شده است. هر روز از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب که بیدارم بسیار فعال هستم.

 

آیا در رابطه با بیماری‌هایتان، سابقه‌ی ارثی نیز داشته‌اید؟

در مورد بیماری‌های عصبی، سابقه ارثی وجود داشت اما برای بیماری سرطان سینه، سابقه‌ی ارثی نداشته‌ایم.

 

چه مشکلات دیگری در رابطه با تغذیه و سلامتی خود داشته‌اید؟

متأسفانه من به پرخوری عصبی مبتلا بودم و هنگامی‌که عصبی می‌شدم، احساس سیری نمی‌کردم و بیشتر هم از غذاهای نشاسته‌ای و شیرینی‌های مضر مصرف می‌کردم. زمانی که سیگار مصرف می‌کردم، اوضاع بدتر شد و قبل از اعتیاد به سیگار وزنم ۵۷ کیلوگرم بود، اما بعد از ترک سیگار، ۱۰ کیلوگرم چاق‌تر شده بودم که روند این چاقی پس از ترک سیگار هم ادامه پیدا کرد تا جایی که پیش از شروع خام گیاهخواری، وزن من به ۷۶ کیلوگرم رسیده بود. حتی پیاده‌روی و ورزش هم کمک چندانی نمی‌کرد و نهایتاً بیش از ۴ کیلوگرم از وزنم کم نمی‌شد. اما پس از خام گیاهخواری، حدود ۲۲ کیلوگرم وزن کم کردم.

 

گفتید که سیگار مصرف می‌کردید. از داستان اعتیاد خود به سیگار بگویید.

یک مشکل مالی بسیار بدی برایم پیش آمد که در واقع یک ضربه‌ی شدید به زندگی من بود، که دوستانم برای آرام کردن من، به من سیگار تعارف می‌کردند. من سیگار رو می‌گرفتم ولی حتی بلد نبودم چگونه آن را بِکِشم! اولین پُک سیگار را که کشیدم احساس خفگی شدیدی به من دست داد، و شانس آوردم ک در آن لحظه آب روی میز بود! اما رفته‌رفته به سیگار عادت کردم و اعتیاد من شدت یافت تا جایی که به ۱۵ الی ۲۰ نخ سیگار در روز رسید که تا حدود ۱۲-۱۳ سال ادامه یافت. این وضعیت مرا به ستوه آورده بود، ولی در ماه‌های آخری که تصمیم به ترک سیگار گرفتم، مصرف سیگار من باز هم افزایش یافت و به دو تا سه بسته در روز رسید! چون هر روز که سیگار می‌کشیدم خیال می‌کردم از فردا آن را کنار خواهم گذاشت.

ولی در نهایت به خود گفتم یک آدمِ به این بزرگی باید بتواند سیگار به این کوچکی را ترک کند.  حتی رفتم که از طب سوزنی هم برای ترک سیگار کمک بگیرم که در آن زمان به دلیل جنگ، دکتر مربوطه در جبهه بود و به من گفتند ۲۰ روز دیگر بر می‌گردد. که منم تصمیم گرفتم تا آمدنِ این دکتر سیگار نکشم و به‌جای آن، سه جایگزین آب‌نبات‌چوبی، تخمه و آدامس را جایگزین کردم (و به قول دوستانم، اعتیاد به یک چیز را کنار گذاشته ولی به سه چیز دیگر معتاد شدم!) و بدین ترتیب، سیگار را ترک کردم.

 

آیا پس از خام گیاهخواری لغزش هم داشته‌اید؟ چه نتیجه‌ای داشت؟

من در ۷-۸ ماه اول خام گیاهخواری لغزش‌هایی داشته‌ام، در حد دو سه قاشق برنج اما هر بار که می‌خوردم حالم بد می‌شد.

 

برای وسوسه‌ها برای غذای پخته و لغزش‌ها پس از خام گیاهخواری چه راه‌حلی را مؤثر می‌دانید؟

به نظرم اینکه به‌اندازه‌ی کافی از خوراک خام و سالم بخوریم که نیاز بدن رفع شود، می‌تواند در کاهش میل گرسنگی کمک شایانی نماید. هم‌چنین در مواردی برای آشپزی برای میهمان‌ها و سایر اعضای خانواده، به نظرم بهترین راه این است که با شکمی سیر از میوه‌ها و غذاهای خام، عمل آشپزی را انجام دهیم که وسوسه‌ی غذای پخته فروکش کند.

پس از گذشت زمان و ادامه‌ی خام گیاهخواری برای مدت طولانی‌تر، رفته‌رفته میل و علاقه به خوردن پخته کم می‌شود.

 

تغذیه غالب شما و پرهیزهای خوراکی؟

بیشتر از میوه‌ها استفاده می‌کنم. از کیوی، خیار و گوجه‌فرنگی غیر ارگانیک به دلیل میزان زیاد سموم موجود در آن‌ها استفاده نمی‌کنم و هم‌چنین به دلیل سرطانم، توصیه شده از کنجد نیز خیلی زیاد استفاده نکنم.

 

چه توصیه‌ای به خوانندگان این مصاحبه و سایرین دارید؟

توصیه‌ی من این است که همه‌ی افراد پیش از اینکه به بیماری مبتلا شوند، خام گیاهخواری را حتی شده برای یک مدت کوتاه (مثلاً ۲۰ روز) امتحان کنند و نتیجه و تغییر را ببینند.

 

دانلود فایل PDF مدارک آزمایشهای پزشکی خانم اعلامی، قبل و بعد از خام گیاهخواری (+متن مصاحبه با ایشان):

دانلود از دراپ باکس:

Dropbox

 

دانلود از گوگل درایو:

Google-Drive-icon

همچنین ببینید

فایل‌های صوتی و آموزشی رایگان تغذیه طبیعی

📡📡📡 پادکست های خوردارِ نیک، بحث و گفتگو پیرامون تغذیه طبیعی و سالم، برای سلامت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *